ÜRÜN TEKNİK BİLGİSİ


EPOXY TOZ BOYA GENEL ÖZELLİKLERİ

İç ortam kullanımları için üretilen toz boyalardır.

*Sararma direnci düşüktür.

* UV direnci düşüktür.

* Çok iyi mekanik özellik.

* Geri dönüştürülebilir, çevre dostudur.

* Solvent içermez.

* Tek kat uygulamada mükemmel sonuç.

BAZI KULLANIM ALANLARI

İç ortamada bulunan metal ve alüminyum ürünlerin de kullanılır.

* Elektirik panoları ve Aydınlatma sistemler.

* Metal mobilyalar

*Raf sistemleri

* Beyaz eşya ve elektirikli ev aletleri

* Radyatörler

 

UYGULAMA YÖNTEMİ


İyi bir yüzey görünümü oluşturmak için yağ, pas, çapak ve tozlardan yüzey arındırılır.

*Uygulamaya başlamadan önce uygun iş elbisesi kullanılmalıdır (maske, tulum vs.) Basınçlı havanın nemden ve yağdan arındırılmış olduğundan emin olunmalıdır. Boyama işleminden mükemmel sonuç alabilmek için, boyanacak parçanın bir temizlik ve ön işlemden geçirilmesi gerekmektedir.

Parça temizliğinde kullanılmakta olan bazı kimyasallar aşşağıda yer almaktadır

*Çinko kaplı metaller Çinko fosfat veya kromat

*Demir içerikli metaller Çinko fosfat veya demir fosfat

*Alüminyum Sarı kromat veya yeşil kromat/fosfat Toz boya uygulaması, elektrostatik tabanca vasıtasiyla gerçekleştirilir.

Bu amaç için corona ve tribo olmak üzere iki tip tabanca mevcuttur. Corona tipi tabancada, toz tabancayı terk ederken tabanca ucunda bulunan yüksek voltajlı bir elektrod sayesinde elektrostatik olarak negatif yüklenir.

Boyanacak parça topraklanmış olduğundan, elektrostatik olarak yüklenmiş olan boya kolayca parçaya yapışır. Ancak bazen çok girintili ve çıkıntılı parçalarda Faraday etkisi oluşup tozun çukur alanlara girişi sorunlu olabilir. Bu durumlarda tribo tipi tabancalar kullanılır. Bu tür tabancada boya yüksek voltaj uygulanmadan, sadece sürtünmeyle positif yükle yüklenmesi sağlanır. Ancak iletkenliği zayıf olan (cam, plastik, ahşap gibi) parçalar sıcakken toz boya uygulanır. Toz püskürtülmeden parçalar bir ön ısıtmadan geçirilirler.

AVANTAJLARI


Toz boya kullanım verimi %100’e yakındır. Fazla atılan boya geri kazanım sistemi ile toplanır ve yeniden kullanılır. Bu nedenle daha ekonomiktir.

Otomasyon Kolaylığı – Toz boyayı otomatik tesisler için çok uygun hale getiren üç önemli faktör:  Elektrostatik yüklenen toz boya kaplanacak malzemeye “statik” etkisi ile tam olarak yapışır. – Köşelere ve boşluklara tam olarak nüfuz eder. – Toz boya akma yapmaz.

Mükemmel Kaplama – Toz boyanın polimerizasyonu pişme işlemi sırasında boyanın malzemeye yapışmasını sağlar. Elde edilen kaplama aşınmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karşı mükemmel bir direnç gösterir. – Toz boya üreticilerinin sürekli araştırmaları sonucu renk, parlaklık, doku, dayanıklılık ve uygulama kolaylığı gibi önemli avantajlar kazanılmıştır.

Çevreci ve Doğal – Çevre dostu bir proses olan toz boyada uçucu petrol kaynaklı (solventler) bulunmaz. Bu sadece çevreyi korumakla kalmayıp aynı zamanda işçi sağlığını da korur. Boyacının sadece bir toz maskesi takması yeterli gelecektir.

Ekonomik –  Toz boyama sistemlerinin ekonomik çalışmasının nedenleri: – Fazla atılan boya yeniden kullanılır. – Ön boyama gerektirmez. – Toz boya üreticisinden alındığı gibi kullanılır. Kullanmak için ön karıştırma veya hazırlık gerektirmez. – Karışım havası kullanmayı gerektirmez; tüm ortam havası filtreden geçip ortama geri verilir.