ÜRÜN TEKNİK BİLGİSİ


OWNE SERİSİ EPOXY TOZ BOYA GENEL ÖZELLİKLERİ

*Dekoratif ve koruyucu, iyi yayılma ve yüksek tutuculuk özelliği olan toz boyalardır.

*Korozyon dayanımı yüksektir.

* UV direnci düşüktür, bu nedenle iç ortam uygulamalarında tercih edilmez.

* Kimyasal ve mekanik özelliği yüksektir.

* Geri dönüştürülebilir, çevre dostudur.

* Solvent içermez.

* Tek kat uygulamada mükemmel sonuç.

BAZI KULLANIM ALANLARI

*Otomotiv sanayi.

*KAPI İMALATI

*Su boruları ve bağlatıları, vb.

*Astar uygulanan yezeylerde kullanılır.

 

 

 

UYGULAMA YÖNTEMİ


*İyi bir yüzey görünümü oluşturmak için yağ, pas, çapak ve tozlardan yüzey arındırılır.

*Uygulamaya başlamadan önce uygun iş elbisesi kullanılmalıdır (maske, tulum vs.) Basınçlı havanın nemden ve yağdan arındırılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Boyama işleminden mükemmel sonuç alabilmek için, boyanacak parçanın bir temizlik ve ön işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Parça temizliğinde kullanılmakta olan bazı kimyasallar aşşağıda yer almaktadır

*Çinko kaplı metaller Çinko fosfat veya kromat

*Demir içerikli metaller Çinko fosfat veya demir fosfat

*Alüminyum Sarı kromat veya yeşil kromat/fosfat Toz boya uygulaması, elektrostatik tabanca vasıtasiyla gerçekleştirilir.

Bu amaç için corona ve tribo olmak üzere iki tip tabanca mevcuttur.Corona tipi tabancada, toz tabancayı terk ederken tabanca ucunda bulunan yüksek voltajlı bir elektrod sayesinde elektrostatik olarak negatif yüklenir.

Boyanacak parça topraklanmış olduğundan, elektrostatik olarak yüklenmiş olan boya kolayca parçaya yapışır.
Ancak bazen çok girin[1]tili ve çıkıntılı parçalarda Faraday etkisi oluşup tozun çukur alanlara girişi sorunlu olabilir. Bu durumlarda tribo tipi tabancalar kullanılır. Bu tür tabancada boya yüksek voltaj uygulanmadan, sadece sürtünmeyle positif yükle yüklenmesi sağlanır. Ancak iletkenliği zayıf olan (cam, plastik, ahşap gibi) parçalar sıcakken toz boya uygulanır. Toz püskürtülmeden parçalar bir ön ısıtmadan geçirilirler.

AVANTAJLARI


Geniş renk yelpazesi olan epoksi, antibakteriyel özelligine sahip, estetik, yekpare görünümü ile kimyasal mekanik mukavemeti olumlu sonuçlar veren , kaymazlik ve geçirimsizlik istendiginde ideal bir çözüm olan; polyepoksit bir sertlestirici ya da katalizatör ajan ile kimyasal reaksiyona girdiginde sertleşen ve kürünü alan sentetik bir reçinedir.

Bir çok ürünü bulunan epoksinin her seçenegı ayrı zemin ve duvar uygulamaları için üretilmiş ve sunulmustur. Kullanım alanları; ilaç fabrikaları, hastaneler, ameliyathaneler, gıda sanayi tesislerı ve ağır sanayi yapıları ,spor alanları, squash salonları, oteller, soğuk hava depoları, içme suyu ve atik su depoları, mağaza, ofisler ve üretim yapılan her alandır.
Betonarme betonu ile güçlü ve kalıcı bir bağ oluşturulması Çok geniş bir yelpaze içinde yer alan agresif kimyasal maddelere karşı mükemmel bir direnç göstermesi
Sıvıların penetrasyonuna (nufuziyetine) kesin çözüm sağlaması, Tokluk, dayanıklılık ve esneklik ile darbe ve aşınma direncını arttırması, Hijyenik ve temizlenmesi kolay yüzey temini, Çatlamaya karsi direnci arttırması, Düşük kaplama kalınlıklarının temini, Çalışmaların asgari düzeyde engellenmesini sağlayacak ölçüde çabuk uygulanabilirlik ve kürlenme.

Epoksi Zemin Kaplama Avantajları
* Epoksi Zemin Kaplamaları
* Zemine dekoratif görünüm kazandırır.
* Hijyen açısından uygundur.
* Silinmesi ve temizlenmesi kolaydır.
* Eski yüzeye Çok iyi aderans yapar.
* Yaya, forklift ve araç trafiğine uygundur.